METÓDA ĽUDMILY MOJŽIŠOVEJ
Čo je to
Vo Fit-Physio touto metódou môžeme ovplyvniť a pomôcť pri vertebrogénnych ochoreniach, skoliózach, bolestiach v oblasti panvy a panvového dna, bolestivej kostrči, pri inkontinencii, gynekologických ochoreniach ako sú - infertilita. dasmenorea, algimenorea, bolestivý pohlavný styk a iné..
Liečba
Primárne obsahuje 4 terapeutické časti:
- mobilizácia rebier
- ošetrenie svalov panvového dna
- mobilizácia lumbálnej oblasti a sacroiliakálnych (krížovopanvových) kĺbov
- aktívne cvičenie
Terapiu kombinujeme podľa potreby.
Svaly panvového dna
Málokto z nás si uvedomuje, že svaly panvového dna vôbec existujú. Pokým nezačnú spôsobovať problémy ako stresová inkontinencia, vertebrogénne problémy, bolesti pri pohlavnom styku, vyšší vek (pokles hormónov), psychika a iné.. Ide o zníženie svalového napätia v oblasti panvového dna. V tom spočíva aj liečba - posilnenie a uvedomenie si aktivity daných svalov. Pri zvýšenom svalovom napätí vznikajúcom pri športoch ako aerobic či jazdenie na koni, pri páde na kostrč (aj v detstve), pri pooperačných stavoch. Tu naopak terapia spočíva v uvoľnení svalov panvového dna.
Ošetrenie sa vykonáva per rectum (cez konečník) na základe indikácií. Vyžaduje sa aktívna spolupráca klienta.
Aktívne cvičenie
Toto cvičenie je forma autoterapie, ktorú vykonáva pacient/ka nezávisle od fyzioterapeuta. Zostava cvikov je jednoduchá a ľahko zvládnuteľná pre všetky vekové kategórie. ´´Zázračnosť´´ spočíva v prepracovanosti daných cvikov a v presnom počte opakovaní. Pre daný efekt sa primárne cvičia dva druhy cvikov - posilňovacie a uvoľňovacie. Aj napriek tomu, že na prvý pohľad vyzerá táto cvičebná jednotka jednoducho, musí byť prevedená dokonale a je potrebná edukácia od školeného fyzioterapeuta. U nás vo Fit-Physio máme v metóde Ľudmily Mojžišovej školenú fyzioterapeutku, ktorá Vás zasvätí do danej problematiky.
Mobilizácia rebier
Vyšetrenie spočíva v nahmataní rebier a k nim príslušných spazmov. Vykonáva sa len na pravých rebrách, pomocou napätia prsného svalu, čiže za aktívnej spolupráce pacienta. Dôležité je cielenie svalového vlákna k danému rebru.
Kontraindikácie pre mobilizáciu sú:
Luxácie ramenného kĺbu na strane ťažkostí, syndróm zmrznutého ramena, kardiostimulátor na mobilizovanej strane, aktívny zápal, alebo čerstvý poúrazový stav bez RTG vyšetrenia.
Mobilizácia L oblasti a SI kĺbov
Rovnako ako pri predchádzajúcich mobilizáciách je postup rovnaký. Vykonáva sa aktívne v driekovej časti chrbtice za účasti pacienta i terapeuta. Jeho účinnosť je podmienená svalovým napätím, ktoré sa reguluje podľa potreby- a teda či je svalstvo v danej oblasti hypertonické, respektíve hypotonické.
Kontraindikácie:
Radikulárny syndróm, hernia intervertebrálneho discu v anamnéze, hypermobilita v lumbálnej (driekovej) oblasti, malignita, alebo posttraumatický stav bez pridaného RTG.