FLOSSING

Čo je Flossband ?


Flossband je elastická páska z prírodného latexu, ktorá sa používa pri aplikácii flossingu. 

Z dôvodu snahy o lepšiu priľnavosť nie je dokonale hladká. Aj preto by sa nemala nahrádzať inými páskami. 

Originál flossband disponuje špeciálnym ťahom a iné náhrady by mohli spôsobiť kontraproduktívny efekt na ovplyvňovaný segment. 

Používanie a aplikácia flossingu

Jedná sa o takzvanú škrtiacu metódu, kedy sa prostredníctvom vyššie opísaného flossbandu sťahuje nami ovplyvňovaný segment. Mení sa cirkulácia krvi, ovplyvňujú fascie (svalové obaly), vytvára sa kompresia svalov a kĺbových štruktúr atď. Jednoducho povedané, daná terapia nie je pre každého a o možných kontraindikáciách píšeme ďalej v našom texte. 

Flossing sa aplikuje priamo na kožu, do oblasti poškodeného svalu, fascie alebo kĺbu. Flossband motáme z koncových (akrálnych) častí tela smerom ku srdcu v smere cirkulácie krvi. Sťahuje sa rôznym stupňom ťahu podľa oblasti a druhu poškodenia, ale aj citlivosti klienta.

Jeho aplikácia je pomerne jednoduchá a klient ju môže vykonávať aj sám. Dôležité však je správne inštruovanie fyzioterapeutom, aby dosiahla svoj plný potenciál. Flossband sa ovinie na postihnuté miesto, ktoré sa následne precvičí, aby nastal posun fascií, hnietenie, kompresia atď...Aplikácia by mala trvať maximálne pár minút a pred odobratím sa spravidla segment ešte ´´strečuje´´. Po odstránení flossband-u je dôležitý pohyb, ktorý zvýši prekrvenie a tým pádom zlepšuje a urýchľuje regeneráciu. Pocitové zlepšenie a zvýšenie mobility v danom segmente nastáva prakticky okamžite.

Táto metóda je ideálna pre športovcov, ktorí potrebujú zvýšiť mobilitu, sú ideálnou voľbou pred záťažou, pri vyvrtnutiach členkov a podobne..

Kontraindikácie Flossband-u

Správnou aplikáciou dokážeme zvýšiť rozsah pohybu, mobilitu kĺbov, zmierniť opuchy, urýchliť hojenie tkanív, zmierniť bolesť, zlepšiť vitalitu v danej oblasti a ich priľahlých častiach, zlepšiť prekrvenie, pomôcť pri uvoľňovaní fascií a podobne.. Ako sme však spomínali v texte vyššie - flossing nie je pre každého.

Kontraindikácie:

Neuralgia, fraktúry, veľký lymfatický opuch, chronický zápal, rôzne mechanické poškodenia kože, arteriálne choroby, rakovina alebo trombóza.