KINESIOTAPING

Čo je Kinesiotaping ?

Je jednou z terapeutických metód tejpovania, ktorá sa používa ako podporná liečba pri akútnych alebo chronických problémoch pohybového aparátu. 

Metóda bola vyvinutá japonským chiropraktikom Kenzom Kasem. Jeho prvotným využitím bolo v oblasti športu. Dnes už s ním však riešime kineziologické problémy takmer každého druhu a pôvodu, ovplyvňujeme fascie a dokážeme zlepšiť funkcie lymfy či termoreguláciu tkanív

Táto liečebná metóda taktiež dodržiava a rešpektuje anatomické pomery, a neurofyziologické zákonitosti. 

Princíp účinku a efekt KT

Správnou aplikáciou vhodnej techniky na postihnutú oblasť vyvoláme reflexnú odpoveď organizmu, ktorej úlohou je odstrániť patologické zmenyKinesiotape je lepiaca páska, ktorej hlavnou zložkou je bavlna s vlastnosťami elasticity (je možné až 140% natiahnutie). Daná vlastnosť kinesiotape-u je veľmi dôležitá, pretože je to rovnaká pružnosť, ako pružnosť ľudskej kože. Táto konštrukcia umožňuje vykonávať pohyby bez obmedzení a poskytuje stálu podporu.

Kinesiotape sa na trhu nachádza v množstve farebných prevedení, ktoré však nemajú žiadny vplyv na jeho funkciu. Ich aplikáciu rozlišujeme podľa miesta lepenia a techniky, ktorú na daný segment chceme použiť. Vyznačuje sa tiež vodeodolnosťou, neškodlivým termolepidlom, priedušnosťou, elasticitou, ale aj ideálnou hrúbkou, ktorá je podobná epiderme kože. 

Aplikáciou kinesiotapeu vo Fit-Physio ovplyvňujeme receptory umiestnené v koži, respektíve CNS (centrálnej nervovej sústavy), a vďaka jeho elastickým vlastnostiam dosahujeme terapeutického efektu ako sú zvrásnenie kože, zvýšenie krvného obehu, zmiernenie opuchov, redukcia bolesti, zníženie svalových kŕčov a zranení, zvýšenie stability, centrácia kĺbov, a iné...

Výhody Kinesiotapeu

Metóda kinesiotapingu bola vyvinutá k podpore prirodzeného procesu liečby nášho tela, pričom poskytuje svalom a kĺbom podporu, a stabilitu bez obmedzenia pohyblivosti. Taktiež neobsahuje žiadny latex ani iné nežiaduce látky. Aj preto je jeho spektrum využitia od pediatrických pacientov až po tých geriatrických. Je technikou ponukajúcou pacientom nielen podporu ktorú hľadajú, ale aj nápravné účinky. 

Ponúka množstvo výhod ako prispôsobenie sa nepravidelnému povrchu kože, súčasné použitie s ďalšími terapeutickými postupmi (cvičenie, elektroterapia, hydroterapia, kryoterapia ai.), ošetrený segment má plnú funkčnosť, eliminuje bolesť a ako jedna z mála terapií má možnosť pôsobiť 24 hodín denne po dobu až piatich dní. 


Kontraindikácie Kinesiotapeu

Relatívnymi kontraindikáciami sú:
  • hnisavé kožné prejavy
  • bradavice
  • pigmentové škvrny
  • otvorené rany
  • malígny melanóm kože
  • dermatitídy
  • akútna trombóza
  • elefantiáza
  • vzácne alergie na zložky tapeu

Indikácie Kinesiotapeu

Kinesiotaping umožňuje stabilitu kĺbov, väzov a svalov bez akéhokoľvek obmedzenia cievneho zásobenia a rozsahu pohybov. S výhodou sa taktiež používa ako prevencia poranenia myoskeletárneho systému a môže byť aj správnou voľbou pri redukcii bolesti. 

Z diagnóz môžeme uviesť príklady ako neuralgia, VAS, skolióza, impingement syndróm, entezopatie, zápaly, periférne a centrálne parézy, distorzie, deformity prstov a mnohé ďalšie. Pomáha skrátiť dobu hojenia a tým urýchliť rekonvalescenciu. Limituje možnosť ďalšieho poranenia, poskytuje pocit istoty a v neposlednom rade slúži aj ako prevencia ďalších ochorení.