Šestonedelie

26.09.2021

Šestonedelie.

Čo robiť so svojím telom po pôrode?


Prišlo vytúžené obdobie, kedy už máte dieťatko vedľa seba. Začínate si tvoriť spoločný harmonogram dňa a noci. Prispôsobujete sa bábätku a naopak bábätko sa prispôsobuje Vám, a rovnako aj ďalším zmenám, ktoré vo Vašom tele a živote nastali.

Mnohé z Vás začnú riešiť otázku, kedy a čo môžem po pôrode cvičiť? Šestonedelie je obdobím, kedy sa sťahuje maternica, nastávajú mnohé hormonálne zmeny, spúšťa sa naplno laktácia. Počas prvých troch rokov života Vášho bábätka cvičíte sama automaticky so svojím dieťatkom 24h/7 dní v týždni a ani si to neuvedomujete. Pri každom zodvihnutí a položení dieťatka z alebo do postieľky či kočíka. Pri kúpaní, pri hraní sa s ním, pri dvíhaní na ruky, nosení,... Pri každej jednej činnosti okolo Vášho dieťaťa zapájate hlavne svaly trupu. Ak sú zapájané pri týchto činnostiach nesprávne, vytvárate si chybné pohybové stereotypy a tým preťaženie určitých svalových skupín.

V tomto období je potrebné začať so stimuláciou brušnej steny ihneď po pôrode:

  1.  Správnym polohovaním,
  2.  hladením a masážou,
  3.  správnym stereotypom dýchania,
  4.  vedomím zapájaním svalov brušnej steny v spolupráci s panvovým dnom a bránicou (vnímať sťahovanie jednotlivých svalov/svalových skupín) aktivujete svaly, ktoré boli počas tehotenstva namáhané najviac,
  5.  stimulácia chodidiel, ktoré boli zvyknuté v posledných mesiacoch na väčšiu záťaž vzhľadom na vyššiu hmotnosť a zmenu ťažiska tela.

Oblečenie počas šestonedelia by malo byť voľné a priedušné. Obtiahnuté tuhé ´´legíny´´ a sťahovacie nohavičky, pri ktorých máte pocit, že všetko "drží pokope", nie sú najvhodnejšou voľbou. Pri každodennom a celodennom nosení môžu totiž spôsobiť poruchy koordinácie svalového napätia. Tuhá látka sťahuje svaly, ktoré sa tlaku poddajú a tým ich prirodzený tonus (svalové napätie) klesá.

Po skončení šestonedelia je vhodné postupne zvyšovať intenzitu cvičenia. Naučiť sa izometricky zapájať všetky skupiny svalov tzv. trupového valca - "core". Cvičenie možno vykonávať v rôznych pozíciách a s množstvom náčinia. Tým sa priblížite aktivitám, ktoré vykonávate počas celého dňa. Ak nedokážete správne zaktivizovať brušnú stenu, ba čo naopak, máte pocit že Vaše brucho je neustále ako želatína, dokonca si pri určitých pohyboch (záklon, vstávanie z postele, dvíhanie dieťaťa na ruky) všímate takzvanú striešku (kopček v oblasti priamych brušných svalov), je vhodné vyhľadať fyzioterapeuta alebo trénera, ktorý sa venuje aj problematike popôrodnej diastázy. Pri zistení diastázy brušných svalov, je vhodné použiť pri práci alebo zvýšenej námahe podpornú šatku.

Nezabúdame ani na starostlivosť jaziev vzniknutých po pôrode:

  1.  cisárskym rezom,
  2.  epiziotómiou (nástrih hrádze),
  3.  vpichnutím epidurálnej anestézy.

Správnou manipuláciou s dieťatkom, a adekvátnou aktiváciou svalových skupín sa vyhnete:

  1. popôrodnej inkontinencii (resp. urýchlite jej vymiznutie),
  2. diastáze priameho brušného svalu,
  3. "ovisnutému spodnému brušku",
  4. bolestiam v oblasti chrbta a bedrových kĺbov,
  5. bolestivej a nepravidelnej menštruácii,...

Diagnostiku diastázy priamych brušných svalov, jazvy, držania tela po pôrode a ich prípadnú fyzioterapeutickú korekciu ponúkame aj u nás vo Fit-Physio.


Autor         Mgr. Beáta Pinkeová - fyzioterapeutka vo Fit-Physio